Okul Taşıtı Aracı İptal Projesi İçin Neler Gereklidir

OKUL TAŞITI PROJELERİ

1. Okul servis araçları 

,FORD TRANSİT,Okul servis araçları 

OTOKAR,TEMSA PRESTİJ,Okul servis araçları 

CRAFTER,SPRENTER,DUCATO ,TEMSA,MASTER,BMC,…..ARAÇLAR

ile ilgili hususlar bu Yönetmeliğin ekinde yer alan Ek XII‟de verilmiştir. Bu araçların tadilatı anılan ekin hükümlerine göre yapılır.

2. Tadilattan dolayı tip onayı düşen sistemler için bu Yönetmeliğin ekinde yer alan Ek VII‟deki ilgili maddelerde belirtilen şartlar aranır.

3. Tadilatın Araç Tip Onayı belgesinde verilen bilgileri değiştirmesi durumunda ilgili maddenin kapsadığı sistem onayı için tekrar onay alınmalı veya tadilat sonrası ortaya çıkan ürünün ilgili sistem yönetmeliğini karşıladığı teknik servis raporuyla tevsik edilmelidir.

Okul servis aracı olarak kullanılacak taşıtların yaşları hususunda yürürlükte olan Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliğinde belirtilen araç yaşı sınırlaması aranır. Taşıtların yaşı fabrikasından imal edildiği tarihten sonra gelen ilk takvim yılı esas alınarak hesaplanır. (Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliğinin Madde 4 (f) bendi)

4. 13.02.2009 tarihinden önce imal edilmiş M2 ve M3 kategorisi Sınıf B, Sınıf III ve ayakta yolcu taşınmayan Sınıf II araçlar ve 74/408/AT, 76/115/AT, 77/541/AT ve

2001/85/AT yönetmeliğine göre Tip Onayları mevcut 13.02.2009 tarihinden sonra imal edilmiş,

M2 ve M3 kategorisi Sınıf B, Sınıf III ve ayakta yolcu taşınmayan Sınıf II araçlar için yönetmeliğin Ek XII‟sinin hükümlerinin uygunluğu, araçlar üzerinde Enstitü kadrolu personeli olan araç proje uzman veya uzmanları tarafından ekteki(Ek-4)  teknik muayene formu kullanılarak aranır. Her bir araç için Araç Tip Onay Müdürlüğü‟nün AİTM Uygunluk Rapor Ücretinin yarısı alınır.

Tescil edilmiş veya edilmemiş N kategorisi araçların okul taşıtına tadilatında:

a) Okul Taşıtları Yönetmeliği şartları ,

b) ABS Fren,

c) Ek VII-1.15, 1.19 ve 1.31 ve 2001/85/AT şartları,

d) AİTM Yönetmeliği ilgili diğer maddeleri aranacaktır.

Okul Taşıtından M2-M3 Kategorisine Dönüştürülen Araçlarda:

– Ek VII-Madde 1.50‟ Kararlılık ve Devrilme Dayanımı Hususları Hariç Diğer şartları aranacaktır.

– N kategorisinden okul taşıtına dönüştürülen araçlar ancak N kategorisine dönüştürülebilir.

13/02/2009 tarihinden sonra Okul taşıtı olarak üretilen araçların M2-M3 kategorisi araçlara dönüştürülmesinde 2001/85/AT Yönetmeliği şartları aranacaktır ve bu şartları sağladığı teknik servis tarafından tevsik edilecektir.

Okul Taşıtı İptal Projesi

 Fabrikadan

okul taşıtı

olarak üretilmiş araçların veya sonradan

araç plan proje

okul taşıtına tadilat yapılmış araçların, okul taşıtından çıkarılma işlemleri,

Okul taşıtı iptal projesi çizildikten sonra

araç muayene istasyonunda araç okul taşıtı projesiyle  beraber araç muayenesi  olduktan sonra ilgili trafik tescil kuruluşuna müracat edildikten sonra ruhsat değiştirilerek okul taşıtı iptal edilmiş olur.

Okul taşıtı aracı  olarak trafiğe çıkmış araçların, trafige çıkış tarihi itibari ile  12 yaşını dolduran  araçların araç muayeneleri yapılmamaktadır.  12 yaşını dolduran araçların okul taşıtı servis aracı  olarak faaliyet göstermeleri yasaktır.

Ayrıca

Okul taşıtı araçları ulaştırma bakanlığının tarafından verilen  

araç taşıma yetki belgesi alamadğından dolayı da araç

okul  taşıtı projesi çizdirmeleri gerekmektedir.Araç

Okul taşıtı iptal işlemlerinde

araçların istiab haddine takıldıkları görülmektedir, istiab haddine takılan araçların koltuk söküm araç tadilat projeside yapılmalıdır. Araç

Okul taşıtı ise herbir öğrenci için

50 kiloğram el bagajı dahil hesaplanmaktadır,

Büyük yolcu ise 71 kiloğram üzerinden hesablandığından bu hesablar bazı araçlarda istiab haddine yol açmaktadır.

Okul Taşıtı Aracı İptal Projesi İçin Neler Gereklidir ?

1…   Aracın Tescil Belgesi (Ruhsatın İsim Yazan Kısmı)

2…   Aracın üzerideki okul taşıtı yazsının sökülmesi gerekmektedir.

3…   Araç üzerindeki dur tabelası iptal edilip sökülmesi gerekmektedir.

4…   Okul Taşıtı ekipmalarının iptal edildiğine dair işcilik faturası

5…   Aracın koltuk şeması çizimi

Sürücü Kursu Araç Projeleri

Sürücü kurslarında kullanılan araçlarda yapılan tadilat projeleridir. Gaz pedalı veya fren pedali takılarak araç sürücü kursu aracına plan proje ile dönüşür.. 

PROJE İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

1. Araç Trafik Tescil Belgesi

2. Araç Debriyaj ve Gaz Pedalını Takan Yerin İşcilişk Faturası

3. Gaz ve Depriyaj Pedalları CE Belgeli Olmalıdır.

admin hakkında

USTA MÜHENDİSLİK ARAÇ PROJE FİRMAMIZ OTOBÜS VE MİNİBÜSLERİ OKUL TAŞITINA DÖNÜŞÜM TASRIMI YAPAN TADİLAT CI VE ARAÇ PROJE MÜHENDİSLİK FİRMASIDIR 05323118894 *OKUL TAŞITI PROJESİ *SÜRÜCÜ KURSU ARAÇ PROJESİ *ÇEKİ DEMİRİ ARAÇ PROJESİ *TENTE Lİ ARAÇ PROJESİ *MOTOR DEGİŞİMİ PROJESİ *KOLTUK SÖKME ARAÇ PROJESİ *MİNİBÜSTENPANELVAN KAMYONETE DÖNÜSÜM *ÖZEL AMAÇLI ARAÇ PROJESİ *KAMYON,KAMYONET PROJELERİ ******************************** OKUL TAŞITI PROJESİ VE MİNİBÜS OTOBÜSLERİ OKUL TAŞITINA DÖNÜŞÜM TADİLATLARI *OTO KAYAR KAPI MOTORU MONTAJI ANKARA *OTO KAYAR BASAMAK MONTAJI *OTO KAMERA SİSTEMLERİ *ALT TABAN DÖŞEME *TOPTANCI,MARKET ARAÇLARI İÇ DİZAYNI *CAM FİLİMİ ÇEKİLMESİ *OKUL TAŞITI YAZISI *PARK SENSÖRÜ *ÇIVIRCIK HALI PASPASI *
Bu yazı Okul Taşıtı Aracı İptal Projesi İçin Neler Gereklidir kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.